MASAL NEDİR? MASALLARIN ÖZELLİKLERİ - Çocuk Masalları - Hikaye, Hikayeler, Makaleler, Aşk Hikayeleri, Yaşanmış Hikayeler, Sevgi Hikayeleri, Efsane Hikayeleri, Duygusal Hikayeler, Dostluk Hikayeleri, Dini Hikayeler, İslami Hikayeler, Komik Hikayeler, Gerçek Hikayeler.- .::Hikaye, Masal ve Öykü Arşivi::.

___________En Güzel Aşk__Ölümsüz__Bitmeyecek___Fıkra_______En
Online
Ziyaretçi
1
 

Sitede Ara Webde Ara
Tüm Arananlar
 
 
 
Çocuk Masalları
MASAL NEDİR? MASALLARIN ÖZELLİKLERİ
Oluşturucusu bilinmeyen ve ağızdan ağıza sürüp gelen, olağanüstü, düş ürünü olaylarla örülü anlatı türü.
Masallar, olağanüstü olabildikleri gibi gerçekçi de olabilir, yani gerçek kişilere, gerçek olaylara dayandıkları izlenimini veren masallar da vardır. Ama her iki masal çeşidinde de düş ürünü, uydurma oluş, ana niteliktir. Bu ise biçimde, anlatımda belirginleşir. Sözgelimi, destancının tersine masalcı, dinleyenleri anlatılanlara inandırmak savında değildir. Ne de hikâyeci gibi anlatılanlara gerçek süsü vermek ister. Daha masalın başındaki tekerlemeyle dinleyici masala hazırlanır. Olayın uydurmalığına dikkati çekilir. Anlatımsa kısa ve yoğundur. Olaylar önemlerine göre sıralanarak aktarılır ve mişli geçmiş, şimdiki zaman ya da geniş . zamanın rivayeti kullanılır. Masallar, konularına göre şu ana çeşitlere ayrılır:
1) Hayvan masalları;
2) Asıl masallar, olağanüstü masallar, gerçekçi masallar;
3) Güldürücü öyküler, nükteli fıkralar, yalanlamalar;
4) Zincirlemeli masallar. Kahramanları hayvanlardan seçilen ve daha çok öğretici nitelik taşıyan hayvan masalları kısa olur, başlama tekerlemeleri de yoktur. Olağanüstü masalların kahramanları da insanlarla cinler, periler, devler gibi doğa dışı varlıklardır. Gerçekçi masallarda bu kişiler pek değişmez. Ama temel konu halk arasında seçilmiş tiplerin serüvenleridir. Güldürücü masallar ise fıkra deyimiyle nitelenir. Yalanlamalı masalların ana niteliği yalana dayanmalarıdır. Zincirlemeli masallar da kuruluşlarındaki özellikle ötekilerden ayrılır. Küçük, önemsiz olayların birbiri ardına bağlanmasıyla oluşturulmuşlardır. Bağlantı ögesinin (masal kişileri ya da olaylar) sayısı ölçüsünde masal uzar gider. Masallar sözlü halk edebiyatı türleri içinde ülkeden ülkeye, çağdan çağa en çok yayılan ürünlerdir. Bu bakımdan masalların çoğu konuları ve anlatımları açısından dilleri ve kültürleri farklı uluslar arasında ortaktır.

22.03.2008 - 7919 Okuma - 21 Yorum
« Önceki Sonraki »
Bu Hikaye Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?
 

İsminiz
E-Mail
Yorum
Guvenlik Kodu: 920eb lütfen güvenlik kodunu girin.
 
.

Çocuk Masalları
Masal Nedİr? Masallarin Ö
Hansel Ve Gretel
Androkles
Çirkin Ördek
Küçük Deniz Kızı
Sihirli Fasülye
Rapunzel
Uyuyan Güzel
Küçük Taş
Aslan Prens
Güzel Ve Çirkin
Meşe Ağacı İle Çoban
Cennet Ülke
Yedi Kargalar
Tek Ayaklı Kurşun Asker
Maymun Peri
Çizmeli Kedi
Pamuk Prenses Ve Yedi Cüc
Tüm Çocuk Masalları
 
 
Copyright © 2007 WebDostu.com Her Hakkı Saklıdır. Web Dostu | Hikaye Arşivi | Bize Ulaşın
0.0102 saniyede üretildi. //V3.1
eXTReMe Tracker
Dostlarımız:  Şiirler Hikayeler - çanakkale şehitleri - Yeni Kitaplar - Araba Yarışları - Yemek Yapma Oyunları - oyun

English Kid Stories

Link Değişimleri Başka Bir Sayfada Gösterilmektedir. Sayfaya gitmek için TIKLAYIN